Problem med E-post!

Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på sidan.

Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp

Kategoriregler
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.

Klicka här för att se våra allmänna forumregler.
Skriv svar
kilojägaren
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 5
Blev medlem: 2009-01-20 22:52
Svar: 0

Problem med E-post!

Inlägg av kilojägaren »

Hej!

Har något problem med min e-post.

Domänen ligger på one.com och uppgifterna jag fyllt i för eposten stämmer.

Men det går inte ut några meddelande när jag skickar till reggade, interna mailen för forumet fungerar men det ska skickas ut ett mail till användarna med om att dem har fått ett nytt meddelande.

Får följande felmeddelande i loggen,

Could not connect to smtp host : 110 : Connection timed out

<b>[phpBB Debug] PHP Notice</b>: in file <b>/includes/functions_messenger.php</b> on line <b>879</b>: <b>fsockopen() [<a href='function.fsockopen'>function.fsockopen</a>]: unable to connect to mailout.one.com:2525 (Connection timed out)</b><br />

Någon som vet vad det kan bero på?

Tack för hjälpen!
Användarens profilbild
Kjell
Hedersmedlem
Hedersmedlem
Inlägg: 4510
Blev medlem: 2006-11-11 23:35
Svar: 0

Re: Problem med E-post!

Inlägg av Kjell »

Ska fungera, men det kan bero på dom inställningar du har inte stämmer med deras.
Jag kommer inte ihåg vad dom har för utgående SMTP-server, tror det var send.one.com och port 2525
/Kjelle KonsultPoolen * Facebook * Twitter * MODx Verkstan
Brukar sova lite efter 29:e timman och Ingen support via PM!
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst