Jag har tidigare använt IE för surfning och allting, och då har allt funkat bra. Igår laddade jag hem Firefox, och då går det inte att öppna html-filerna på hårddisken längre eftersom Firefox säger att filerna inte kan hittas. Men de ligger på exakt samma ställe som förut och funkar fortfarande i IE. Varför blir det så?
Det dær verkar skumt. Har du provat peka FF till mappen istællet och læsa mappen med FF? Ser du filerna då?
Ev kan en ominstallation av FF hjælpa men det ær antagligen inte FF som ær problemet.
Kail skrev:Det dær verkar skumt. Har du provat peka FF till mappen istællet och læsa mappen med FF? Ser du filerna då?
Ev kan en ominstallation av FF hjælpa men det ær antagligen inte FF som ær problemet.
Hm, jag förstår tyvärr inte vad du menar med att "peka FF till mappen"?
gör så här:
högerklicka på en html/htm fil
peka på "öppna med"
välj "Välj program..."
Kolla om FF finns i listan annars så välj "Annat..."
leta reda på var FF ligger installerat
markera .exe filen, tryck öppna
se till att FF är markerat
tryck ok
du kan även markera kryssrutan "Använd alltid detta..." och då kommer alla html/htm filer öppnas med FF
Jag tror han menar att du inte ska öppna en html-fil med FF utan "bara" öppna mappen istället. Så att du ser alla filerna upplistade i FF, som i filhanteraren.
Validatorn säger samma sak om alla länkar. Det låter ju som om FF har nåt emot "\". Vad är "URI"? För jag utgår ifrån att det inte står "URL" med gement L? "Convering bqackslash in URI to slash"?!
ja... alla är emot \ (backslash - bakåtvänd snedsträck) du ska använda / (slash snedsträck) så du ska ersätta alla dina \ med ett / så kommer allt att lösa sig!
Ahaaa... Det var så enkelt alltså. Jag har för mig att jag fick lära mig att skriva med backslash, men det kanske bara var jag som kom ihåg fel. Men varför funkade det i IE då? Aja, skit samma nu egentligen. Tack för hjälpen!