integrera en extern sida på snyggt sätt
Moderator: Moderatorgrupp
integrera en extern sida på snyggt sätt
På min webbplats bygger hela designen på forumets template, och det är ett tema som heter subPortal. Det ser ungefär ut som subSilver, men istället är det en navigeringsmeny till vänster med både forumets och övriga sidans länkar.
Kolla här så förstår ni vad jag menar: http://sme.emetofobi.se
De övriga sidorna som inte tillhör forumet har jag skapat som nya template-filer i samma katalog som temat. Därför blir allting enhetligt med samma sidhuvud och sidfot. Men nu uppstår ett problem: Jag har en gästbok på hemsidan som inte ligger på min server, utan är en gratistjänst på en helt annan sida. Jag skulle vilja att gästboken på samma sätt som de andra länkarna blir en integrerad sida, så att menyn på vänster sida finns kvar liksom sidhuvud och sidfot. Som det är nu öppnas en helt ny sida för gästboken, och den ser helt annorlunda ut, vilket inte alls är så snyggt.
Går detta att lösa på ett bra sätt? Man kan ju inte direkt köra en include på filer som inte ens är en egna...
Vet att det skulle vara enklare att fixa en egen gästbok, men jag vill inte det eftersom gästboken också fungerar som en livlina när övriga hemsidan ligger nere (har hänt ett par gånger...).
Så vad gör jag? Är det frames som gäller? Eller uppstår det problem med funktionen på forumet då? Finns andra alternativ?
/MN
om du inte vill ha frames/iframes så är det dax att skapa en egen gästbok
edit:
Du säger att man inte kan inkludera filer som inte är ens egna, men om jag inte är jättedum i huvudet så kan du göra det så länge som dom finns på nätet. Så det är bara att ange adressen (som du skulle göra vid en vanlig include) fast det gäller att du har http:// i början, annars så går det inte bra!
Det hjälper nog inte att ha en extern gästbok, eftersom sidorna som länkar till den också ligger nere, så vem ska hitta gästboken då?
Kör med en integrerad gästbok istället:
http://www.phpbbhacks.com/searchresults ... rch_type=1
Ingen support via PM!
Sant... fast de "gamla i gården" vet ju om rutinerna med gästboken. Tål att tänkas på att ha en egen gästbok ändå...Holger skrev: Det hjälper nog inte att ha en extern gästbok, eftersom sidorna som länkar till den också ligger nere, så vem ska hitta gästboken då?
Men jag måste tänka igenom både för- och nackdelar innan jag bestämmer mig. Det beror på hur mycket jag måste krångla för att få till den externa gästboken så den integreras i min sajt.
Vad använder ni andra för gästböcker i era forum? Är de på phpbbhacks bra? Är ganska kräsen nämligen...
Om någon vill se hur det blev så finns den här: http://sme.emetofobi.se/guestbook.php
/MN
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 21 och 0 gäster



