Migrera vBulletin 4.2 till phpBB 3.1
Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp
Migrera vBulletin 4.2 till phpBB 3.1
Jag driver ett av sveriges störa forum för digital-tv och hemelektronik, ComHit.net. Idag kör vi det på vBulletin 4.2.3 men jag känner att detta börjar bli föråldrat och det kommer inga uppdateringar längre, jag är heller inte intresserad av att betala ett par 1000kr för att uppgradera till vBulletin 5.x och knappt få några nya funktioner. Därför har jag tittat och forskat lite i phpBB 3 och känns som communityn är lite mer framåt här. Problemet är att jag hittar inget bra script för att konvertera vår nuvarande vBulletin installation till phpBB. Fanns ett script på phpbb.com men det gav en massa fel och konverterade inte åäö rätt på alla inlägg. Jag tittade även på cms2cms.com som verkar vara en väldigt bra tjänst, dock så skulle det kostar ca 5000kr att konvertera vårt forum till phpBB, vilket också känns lite saftigt.
Så min fråga är, finns det något script för att konvertera vBulletin 4.2.3 till phpBB 3.1.x och som inte kostar 1000-tals kronor?
Lite info om installationen
OS: Ubuntu 14.04.4
Webbserver: Apache 2
PHP: 5.5.9
MySQL: 5.5.47
vBulletin: 4.2.3
Medlemmar: 48.510
Ämne: 36.476
Inlägg: 241.674
Mvh,
Andreas
Re: Migrera vBulletin 4.2 till phpBB 3.1
Re: Migrera vBulletin 4.2 till phpBB 3.1
https://www.phpbb.com/community/viewtop ... #p13252438
När jag uppgraderade från phpBB2 till phpBB3 fick jag ändra kodningen på tabellerna till phpBB3 till latin1 och då blev åäö rätt. Men då var det inte från phpBB2 utan phpBB2 för PHP-Nuke, som hade ett special skript.
Re: Migrera vBulletin 4.2 till phpBB 3.1
https://www.phpbb.com/community/viewforum.php?f=486
Verkar dock som om det inte finns någon direkt konverter för vB 4 till phpBB 3.1 än.
Kontakta Oxpus (www.oxpus.net), han kan säkert hjälpa dig! Kostar en liten slant.
/Holger
Ingen support via PM!
Re: Migrera vBulletin 4.2 till phpBB 3.1
Okej, får maila och höra där då. För cms2cms skulle ju ha ett par 1000 lappar och det kändes lite sådär.
Re: Migrera vBulletin 4.2 till phpBB 3.1
Har du någon mail adress till killen du tipsa om? Min tyska är mucho dålig.
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 2 och 0 gäster



