Sida 1 av 1
hur låser jag en kategori
Postat: 2007-05-09 22:29
av ZARENI
hur låser jag en kategori så att bara medlemmar kan gå in och läsa där.
Postat: 2007-05-09 22:42
av Marcus
Nu ska vi se... nu kommer vi till ett språkproblem som vi just nu har uppe för diskussion ang. phpBB3.
Menar du:
1. Ett enskilt forum
2. Flera forum under en kategori.
Hur som helst, spelar svart på frågan liten roll.
Du måste ändra ett, eller om jag på fråga 2 flera, forum till rättighetsinställningen "PRIVAT". Sedan får du för en grupp eller för enskild användar ange om gruppen/användaren ska ha tillträde eller nekas tillträde.
Alltså:
Steg 1.
Ändra rättigheterna för forum(en).
Steg 2.
Om det är en grupp med medlemmar, skapa en grupp som de får tillhöra och ange sedan att gruppen ska ha access.
eller
Om det är en enskild användare som ska ha tillträde, så går du till användarhantering och rättigheter och ger access.
OBS!
Om det med tiden kan tänkas att fler ska få tillträde, skapa en grupp och slipp ändra rättigheter för varje användare... lägg bara till dem i rätt grupp.
/marcus
Postat: 2007-05-10 02:25
av Kail
Frågan påminner mig om detta råd vi ger:
"Kom ihåg att en bra fråga får ett bra svar..."
ZARENI: Var snäll och ge Marcus lite att gå på och förklara mer ingående vad du vill åstadkomma.
Tack
Postat: 2007-05-10 16:44
av ZARENI
Tack för snabbt svar och den hjälp jag fick hjälpte mig.
Tack igen för snabbt svar
Postat: 2007-05-11 20:18
av Philp-Clan-Sde
Ja.. Mitt forum är för en klan.. så jag har skapat en grupp där alla medlemmar får bli med i med tillgång till ett privat forum där inga andra kan gå in..