Sida 1 av 1

Går ej att logga in till admin.

Postat: 2006-08-14 13:55
av gunilla45
Har installerat phpbb forum och allt var bra höll på med färgsättning och skulle skriva frågor. Då kan jag inte längre logga in på admin. Det är rätt lösen och jag har inte frames. Funderar på om jag har av misstag tryckt i under inställningar "stäng forum" där det står att man inte därefter kan logga in. Men samtidigt verkar det konstigt att man som admin ska kunna stänga ute sig själv (och därigenom alla andra). Har inte öppnat forumet än som tur är. Kan du förklara hur vi ska göra. Vi har suttit över en dag och kommer ingen vart. Alltså när jag trycker på texten längst ner"administrationspanelen" så kommer sidan" sidan kan inte visas" upp. Maila fort tillbaka så att jag inte blir tokig.

Använder du...

Postat: 2006-08-14 20:23
av Camadeon
Laddade du ner phpbb forumet eller registrerade du den på en annan sida?

En annan har samma problem i ett annat ämne som du bör kolla i och se om det är samma problem: http://www.phpbb-se.com/forum/viewtopic.php?t=2882

Ladda ner

Postat: 2006-08-15 00:50
av gunilla45
Vi laddade ner från phpBB upp till en dedicerad server. Vi laddade ner flera och de övriga funkar allt (Än så länge)

Postat: 2006-08-16 11:46
av Marcus
Jag vill veta mer om ditt problem.

Version?

Att du skulle av misstag tryckt i under inställningar '"täng forum" vet jag att det inte beror på, för då skulle man bara få upp en "Detta forum är stängt" istället för som det är nu.

Finns alla saker på plats fortfarande. Mappen admin t.ex.

Edit: Jag såg att det var fler saker på sidan, t.ex. de som kräver att man är inloggad (t.ex. Profil) som ger en "Page not found..."

/marcus

Postat: 2006-08-17 15:55
av Marcus
Problem löst.

Felaktiv inställning på "Servername"/"Domännamn" under Generella foruminställningar.

Verkar märkligt, men jag skriver detta för att jag löste det åt den lite mer "hands on". :-)

/marcus