Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på sidan.
Kategoriregler
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.
Jag har fått ett litet problem med mitt forum. Inloggningen hålls inte uppe även om man väljer att man ska vara inloggad hela tiden. Problemet kom som en blixt från klarblå himmel, dvs jag har inte ändrat några inställningar på forumet eller webhotell. Det slutade bara plötsligt att hålla kvar inloggningar på forumet.
Kollade nyss som användare, det kan ha blivit fel i sessions tabellerna, det går att tömma dom, men då man gör det så åker alla användare ut som är inloggade.
Ja det kan dom... men är du säker på att inget är ändrat eller att du har haft felet hela tiden utan att ha tänkt på det?
För det som påverkar är sökvägen till forumet under Serverinställningar och Cookieinställningar
Under kakor står det "domän för cookies: whippetfolk.se/". Adressen till forumet är dock whippetfolk.se/forum.
Jag har dock inte ändrat domänen för kakor över huvud taget efter installationen.