Långsamt forum?
Moderatorer: Moderatorgrupp, Supportgrupp
Här kan du ställa frågor om problem med och drift av phpBB 3 (3.0.0 eller senare). Det är här du bör skapa en tråd om du har ett problem, vill ställa en fråga och vill ha ett svar. Gäller det något annat, var vänlig bläddra nedåt på forumindex.
Klicka här för att se våra allmänna forumregler.
Långsamt forum?
Upplever att mitt forum går omotiverat långsamt plus att det allt för ofta slutar med att Sidan svara inte!
Jag använder mig fortfarande av verison 3.0.1 phpbb och har mitt hotell hos one.com. Där har jag inte heller bytt upp mig till php5 utan kör fortfarande på php4.
Jag surfar runt på en hel del forum av blandade "fabrikat" inkluderat många phpbb och alla går med riktigt bra fart utom mitt..
Någon som har en teori? Jag har endast ett litet "senaste inlägg" script installerat i mitt forum.
www.mrpotato.se
Tacksam för hjälp!
Re: Långsamt forum?
Att den är slö i övrigt har nog mest med One . com att göra. Jag upplevde den iofs inte som speciellt slö. Om det är speciellt på kvällar den är slö är det hotellets servrar som har svårt med belastningen.

Developer @ phpBB MOD Team
Behöver du en modifikation skriven/installerad för ditt phpBB-forum? Eller kanske annan specialanpassad kod och/eller en server-administratör? https://tumba25.net/
Re: Långsamt forum?
Men som sakt det är ju själva forumet jag tycker är slött men det kanske har med webhotellet att göra då som jag förmodar..
Tack för att du kollade i alla fall..
Re: Långsamt forum?
Kolla sedan här:
http://www.javascriptkit.com/howto/htaccess7.shtml
Ladda upp filen till servern (root) och ombenämn den till .htaccess (ja! PUNKThtaccess).
/Holger
Ingen support via PM!
Re: Långsamt forum?
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst



