Backup / databas

Detta är ett arkiv för phpBB2 Support, Diskussion, MODar, Stilar och översättningar. Den tillhandahålls endast för referensändamål.

Moderatorer: Supportgrupp, Moderatorgrupp

Terzom
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 4
Blev medlem: 2006-05-27 21:13
Svar: 0

Backup / databas

Inlägg av Terzom »

Hade/har ett forum på ett webb-hotell som har funkat fint fint, enda tills igår då doämen tydligen har pekats om för vilken anledning jag inte vet. (Har skickat ett mail men inte fått något svar ennu)

Men hittade en annan väg in på mitt konto så har sparat in alla sidor och allt som jag hade på kontot. Men så kom jag till problemet, Forumet! Har skaffat en egen server som jag nu haft en månad som funkar prima och tänkt flytta över forumet till den.

Installerade ett forum på servern och det gick bra, gjorde en backup via det `gammla´ forumet. Sedan när jag skulle göra "Restore Database" så visade det sig inga reslutat alls "No file was uploaded". Trots att själva databasen ligger på 3.65mb. Testade också med att ladda upp den som zip-format, det tog sig lite längre tid men avbröts av "timeout". Det visade lite reslutet på sidan, alla kategorer kom up, men allt annat funkade inte alls!

Har testat att tagit ner databasen via phpmyadmin, och försökt ladda upp den på min server via phpmyadmin. Error.. error.. och åter error... :(

Fatal error: Maximum execution time of 60 seconds exceeded in
C:\wamp\phpmyadmin\import.php on line 10


Har samma version på båda forumen (2.0.14). Dock så har webb hotellet "MySQL - 4.0.27-standard", och min server "MySQL - 5.0.21-community".
http://www.webb-hotellet.com/ (webb-hotellet där forumet ligger/låg)


Forumet som jag vill flytta:
http://www.webb-hotellet.com/~mt/bwa/ - (tidigare länk) http://www.mt-studio.org/bwa/

Till min server:
http://heeej.mooo.com/bwa/ (ett tomt phpbb forum nu mera för tagit bort och installerat om hela tiden)

Skulle gärna vilja ha hjälp med detta så att jag få över alla data till min server så att forumet funkar där som det ska. (Nu vet jag inte om jag fick med alla info som var nödvändig för att få hjälp, men får hoppas, annars så har jag tillgång till att hämta info) :)
Användarens profilbild
Holger
Support - Ledare
Support - Ledare
Inlägg: 6561
Blev medlem: 2004-06-09 09:32
Svar: 1

Inlägg av Holger »

Databasen är helt enkelt för stor. Ofta har man en begränsning på 2MB.
Öppna filen i Anteckningar/Notepad och kör med copy/paste i t.ex. phpmyadmin. Dela upp SQLen i t.ex. tre delar ...
Holger Gremminger
Ingen support via PM!
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 0 och 0 gäster