Uppgradera till senaste versionen

Här kan du ställa frågor om problem med installation och drift av phpBB 3.1.x.

Moderatorer: Supportgrupp, Moderatorgrupp

Skriv svar
Rebecka
Extra aktiv medlem
Extra aktiv medlem
Inlägg: 245
Blev medlem: 2011-10-29 19:35
Svar: 0

Uppgradera till senaste versionen

Inlägg av Rebecka »

Jag försöker uppgradera från 3.0.12 till 3.1.2 på ett av mina forum (som inte är aktivt dvs. jag får klanta mig).

Jag följde instruktionerna nedan saxat från denna tråd: http://phpbb.se/viewtopic.php?f=19&t=8189
Sinom skrev:
                    • [list]Här följer instruktioner för hur man uppdaterar phpBB till den senaste versionen
[/list]
Har du några MODdar installerade, eller använder du en modifierad version utav antingen prosilver eller subsilver2?

Om svaret på ovanstående frågor är: Nej - Vänligen följ nedanstående instruktioner

*Före du uppgraderar - gör en backup på alla filer och databasen*
  • Ladda ner hela paketet av den senaste versionen. (Som du finner här)
  • Packa upp alla dessa nya filer till din forumroot, UTOM config.php och mapparna /images och /files
  • Gå till http://www.dinsida.se/phpBB3/install/da ... update.php
  • Låt den köra och ta sedan bort mappen install.
  • När detta är gjort har du den senaste versionen av phpBB, och alla användare och inlägg finns kvar, men utan MODs som eventuellt blivit installerade.
Notera: När man uppgraderar på det här sättet så kommer man att ersätta de två standardstilarna som medföljer phpBB, prosilver samt subsilver2.
Det betyder att alla modifieringar och MODdar som man har installerade på dessa två stilar kommer att försvinna.

Om man använder en annan stil, alltså en egengjord stil, så kommer den egengjorda stilen INTE att påverkas.
Kom bara till punkt 3. Sen gick det inte.

Kom på nu i efterhand att jag har något svagt minne av att jag inte kan uppgradera från en äldre version till en flera steg nyare version?
Alltså jag måsta uppgradera varje version däremellan? Är det så?

Om så är fallet får jag bara dra ner sidan och slänga upp phpBB3 på nytt eftersom jag inte vet hur jag ska kunna "rädda" detta misstag. Återigen ingen skada skedd eftersom det är ett inaktivt forum och jag har således backup på själva innehållet.

Edit: Upptäckte detta https://www.phpbb.com/downloads/?sid=6e ... 9ca#update kanske skulle laddat ner därifrån och inte officiella paketet?
Användarens profilbild
J3nkl3r
Ny medlem
Ny medlem
Inlägg: 5
Blev medlem: 2014-11-27 12:52
Svar: 0

Re: Uppgradera till senaste versionen

Inlägg av J3nkl3r »

Jag körde phpbbseo 3.0.12 innan och har nu fixat det till 3.1.2. Jag kan säga att jag fick köra db scriptet säkert 30 gånger innan det var helt uptodate. Tänk på att ta bort alla gamla plugin innan du gör en update.
Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst