Problem
Moderator: Moderatorgrupp
-
Värmlandståg
- Medlem

- Inlägg: 11
- Blev medlem: 2008-01-09 19:07
Problem
Re: Problem
Om det är det senare är det knappast en fråga för supportgruppen utan till administrötererna på detta forum.
/marcus
Re: Problem
Du menar att dina användares avatars (visningsbilder) har försvunnit?
Har alla eller ett antal har försvunnit. Visas det en "bild saknas"-bild, eller har det även försvunnit ur databasen.
Kanske en länk eller bild som visar problemet.
/marcus
-
Värmlandståg
- Medlem

- Inlägg: 11
- Blev medlem: 2008-01-09 19:07
Re: Problem
Re: Problem
Låter som om du råkat stänga av avatars via forumet administrationspanel.
/marcus
-
Värmlandståg
- Medlem

- Inlägg: 11
- Blev medlem: 2008-01-09 19:07
Re: Problem
där är länken
Re: Problem
Du har ett "snabbforum" hos egetforum.se. Deras system är baserat på phpBB2, och om de raderat dina filer (läs dina avatars) så får du fråga dem varför.
Om det är så att du inte heller längre kan ladda upp avatars, beror det på något av detta:
- Du har stängt av möjligheten att ladda upp avatar i din administrationspanel.
- Egetforum.se har stängt av ditt (och alla andras forums) möjlighet att ladda upp avatars.
/marcus
PS!
Om det är detta forum du vill uppgradera till phpBB3, så tror jag du kan glöma det... om det blir uppgraderat beror det på arbete utfört av egetforum.se.
DS!
-
Värmlandståg
- Medlem

- Inlägg: 11
- Blev medlem: 2008-01-09 19:07
Re: Problem
men kostar det någe att ha phpbb v3
Re: Problem
Som jag beskriv i en annan tråd där du frågar samma sak, så kan det vara gratis. Men då får man det man "betalar" för.
Ingen kritik mot egetforum.se, för jag förstår varför de har de begränsningar de har.
Men att sätta upp ett phpBB3-forum, på egen hand, kan vara gratis. Dvs. du skaffar ett webbhotell, gratis, du skaffar en sk. gratisdomän (subdomän till någon som ger bort sådan) och du hämtar hem och installerar phpBB3 på egen hand.
Men skulle du istället köpa webbhotellplats, köpa domännamn (för att få något som är enklare och snyggare än en subdomän) och/eller köpa hjälpen att sätta upp forumet. Så är det så klart förenat med kostnader.
Lycka till.
/Marcus
PS!
Går att att plocka hem backuper från egetforum.se så går att att uppgradera på en annan plats.
DS!
Re: Problem
Brukar sova lite efter 29:e timman och Ingen support via PM!
Re: Problem
Jag har för mig att ni har eller har haft nåt sånt meddelande i nåt inlägg här på phpbb-se från egetforums tjänsteleverantör, men den infon är föråldrad. Om nån förhandlat en backup åt sig kan jag förstås inte uttala mig om. Men som sådär allmänt så får man inte ta med sig den bort därifrån nu längre.marcus skrev:Aj då, hade för mig att man kunde det... (tidigare)
/marcus
Petra.
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 4 och 0 gäster

